Państwo opłaci składki ZUS za osoby zajmujące się dziećmi

Kategoria: Składki ZUS
Data: 24-06-2013 r.

Przedsiębiorca, rolnik i osoba nieubezpieczona będą mieli finansowane składki ZUS za okres opieki nad dziećmi podobnie jak osoby na etacie przebywające na urlopie wychowawczym. To korzystne rozwiązanie ma obowiązywać już od 1 września 2013 r.

Zgodnie z przepisami znowelizowanego niedawno Kodeksu pracy pracownik zatrudniony na co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5. roku życia. Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, może również skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

W okresie urlopu wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, co oczywiście wpływa na wysokość jego późniejszych świadczeń. Składki za ten okres finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Projekt o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia na okres przerwy w aktywności zawodowej spowodowanej wychowywaniem dziecka m.in. dla osób:

  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • prowadzących inną działalność pozarolniczą,
  • wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,
  • osób współpracujących,
  • nieubezpieczonych,
  • podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.

 

W praktyce ustawa wprowadza urlopy wychowawcze dla tych grup. Osoby te nie mają obecnie odprowadzanych składek ZUS za okres opieki nad dzieckiem.

W przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż 6 miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne. Składki dla przedsiębiorców będą odprowadzone od podstawy, którą jest 60% przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ZUS (tzw. trzydziestokrotności) na dany rok kalendarzowy. W przypadku osób nieubezpieczonych podstawę wymiaru składek stanowić ma kwota 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projekt ustawy został skierowany do III czytania w Sejmie.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1428)

Podstawa prawna: ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 675).

Andrzej Wilczyński, specjalista w zakresie wynagrodzeń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32769 )
Array ( [docId] => 32769 )