Po przywróceniu pracownika do pracy składki na FEP nie trzeba opłacać

Kategoria: Składki ZUS
Data: 23-04-2014 r.

Pomimo przywrócenia pracownika do pracy i obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne, składka na Fundusz Emerytur Pomostowych nie jest wymagalna. Składki na FEP należy opłacać tylko za okres pracy wykonywanej w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Podczas gdy pracownik został przywrócony do pracy i część jego uprawnień pracowniczych działa wstecz, nie można przyjąć, że osoba ta w tym czasie wykonywała pracę w szczególnych warunkach. Sąd, przywracając pracownika do pracy, nie jest więc władny wydać orzeczenia ustalającego jednocześnie, że wykonywał on w tym okresie pracę w szczególnych warunkach.

Przypominamy, że składkę na FEP należy odprowadzić tylko od przychodów należnych za okres pracy wykonywanej w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Ocena, czy dana praca wykonywana  jest w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze  należy tylko i wyłącznie do płatnika składek.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych winna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,

  2. wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w ustawie o emeryturach pomostowych.

Należy pamiętać, iż obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, warunkach  ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac. Trzeba opłacać składkę na ten fundusz za wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Renata Gawęcka, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34725 )
Array ( [docId] => 34725 )