Ponowne otwarcie firmy oznacza utratę preferencji w opłacaniu składek

Kategoria: Składki ZUS
Autor: Anna Michalska
Data: 15-04-2015 r.

Jeżeli przedsiębiorca korzystający z preferencji składkowych zamknie prowadzoną działalność gospodarczą, a po kilku tygodniach ponownie ją otworzy, nie będzie mógł skorzystać z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru.

Wyjaśnijmy, że osoby, które po 24 sierpnia 2005 r. rozpoczęły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i spełniają określone warunki, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą jednak skorzystać m.in. osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność (art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

 

Składki od preferencyjnej podstawy wymiaru mogłyby być opłacane w sytuacji, gdyby przedsiębiorca ponownie podjął działalność po zawieszeniu (a nie zamknięciu) poprzedniej działalności i jednocześnie nie upłynął 24-miesięczny okres jej prowadzenia. Byłoby to również możliwe, gdyby poprzednia działalność nie była faktycznie wykonywana (tzn. osoba ubezpieczona jedynie zarejestrowała działalność w organie ewidencyjnym, natomiast faktycznie nie podjęła czynności związanych z jej prowadzeniem). Na ten temat wypowiedział się ZUS w interpretacji indywidualnej z 25 marca 2014 r., (decyzja nr 91, znak: DI/10000/451/1732/2013).

Anna Michalska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36942 )
Array ( [docId] => 36942 )