Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi w opłacaniu składek

Kategoria: Składki ZUS
Data: 24-08-2013 r.

Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale nigdy jej nie rozpoczął może, zakładając obecnie firmę, jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wskazać 30% minimalnego wynagrodzenia.

Mimo że przedsiębiorcy zakładający firmy od kilku lat mają możliwość opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru wciąż mają wiele wątpliwości. Dotyczą one zwykle okresu korzystania z ulgi i ustalenia czy nie zachodzą warunki wykluczają jej zastosowanie. Rozwiewa je ZUS w wydawanych interpretacjach indywidualnych.

 

Decyzja nr 1469/2012 z 3 stycznia 2013 r.

Podjęcie pracy najemnej lub prowadzenie działalności na własny rachunek na terenie innego państwa członkowskiego UE (gdy właściwe było ustawodawstwo inne niż polskie) nie pozbawia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą możliwości skorzystania z deklarowania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w okresie pierwszych 24 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Decyzja nr 783/2013 z 2 lipca 2013 r.

O prawie do opłacania składek na podstawie art. 18 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez osobę, która wcześniej miała już własną firmę decyduje fakt czy i kiedy wcześniej faktycznie ją prowadziła. Jeśli przykładowo nie wykonywała żadnych czynności choć nie przekazała o tym informacji do właściwych organów może obecnie skorzystać z ulgi.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32795 )
Array ( [docId] => 32795 )