Od września inaczej liczymy składki za osoby na wychowawczym

Kategoria: Składki ZUS
Data: 12-08-2013 r.

Z dniem 1 września 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy systemowej wprowadzająca m.in. zmianę zasad naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne od osób przebywających na urlopach wychowawczych.

Dotychczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego stanowiła kwota odpowiadająca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, przy czym nie mogła być ona wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone danemu pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

 
Od 1 września 2013 r. podstawę tę stanowić będzie kwota odpowiadająca 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek. W roku bieżącym wynagrodzenie to wynosi 3.713 zł, co oznacza, że podstawa składek emerytalno-rentowych wynosi 2.227,80 zł (60% x 3.713 zł). Podstawa ta nie może być jednak wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy i niższa niż 75% kwoty wynagrodzenia minimalnego. W 2013 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1.600 zł lub 1.280 zł – w pierwszym roku pracy, a więc minimalna podstawa składek emerytalno-rentowych za osoby na urlopach wychowawczych wynosić będzie odpowiednio 1.200 zł albo 960 zł.

Od września zmianie ulegnie też podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za wspomnianą grupę osób. Przypomnijmy, że dotychczas była nią kwota świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Natomiast od 1 września 2013 r. podstawę tę stanowić będzie kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Sama kwota nie ulegnie jednak zmianie - nadal będzie to 520 zł, ponieważ tyle wynosi wspomniany zasiłek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32791 )
Array ( [docId] => 32791 )