Składka wypadkowa od 1 kwietnia w kartotece płatnika w programie Płatnik

Kategoria: Składki ZUS
Data: 18-04-2016 r.

W programie Płatnik wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe zapisana jest w kartotece płatnika, w zakładce „Inne dane”. Funkcja, która umożliwia dodanie, zmianę czy też usunięcie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dostępna jest tylko dla płatników składek, których kartoteki nie są potwierdzone w ZUS, czyli dla płatników składek, którzy nie pobierają jeszcze danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS (nie pracują z Interaktywnym Płatnikiem Plus – IPP). Z kolei płatnicy, którzy pobierają już dane z kont w ZUS i których kartoteki posiadają status „Potwierdzona w ZUS” (pracują z Interaktywnym Płatnikiem Plus), nie mają możliwości wprowadzenia do kartoteki płatnika wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Nie mogą też dokonać zmiany zapisanej wartości, a także jej usunięcia.

Z przedstawionych wyżej wyjaśnień wynika, że sposób zapisywania w kartotece płatnika programu Płatnik wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowany i zależy od tego, czy dany płatnik składek:

  • pracuje już z Interaktywnym Płatnikiem Plus – pobiera dane z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS; kartoteki płatnika i ubezpieczonych posiadają status „Potwierdzona w ZUS”,
  • nie rozpoczął jeszcze pracy z Interaktywnym Płatnikiem Plus – nie pobiera danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS; kartoteki płatnika i ubezpieczonych posiadają status „Niepotwierdzona w ZUS”.

Kartoteka płatnika składek, która ma status „Potwierdzona w ZUS”, jest zablokowana do ręcznej edycji danych. Oznacza to, że płatnik nie ma możliwości wprowadzenia do niej m.in. wartości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy.

O tym, że płatnik pracuje z Interaktywnym Płatnikiem Plus, wskazuje także wynik „Aktualizacji programu i danych płatnika”. W takim przypadku po aktualizacji danych, w pkt 2 i 3 występuje informacja „zaktualizowano” lub „aktualne”. Jeżeli płatnik składek nie pracuje jeszcze z IPP, w punktach tych występuje informacja „nie dotyczy”.

W przypadku gdy płatnik składek pobiera dane (płatnika i ubezpieczonych) z ZUS, wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe pobierana jest z jego konta w ZUS (w procesie aktualizacji danych) i automatycznie zapisywana w kartotece płatnika w zakładce „Inne dane”, w bloku „Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe”.

Należy pamiętać, że część płatników składek samodzielnie ustala właściwą dla siebie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Pozostałej grupie płatników ustala ją ZUS na podstawie przekazanych przez płatnika dokumentów ZUS IWA za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe. W przypadku stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. są to ZUS IWA za lata: 2013 r., 2014 r. i 2015 r.

Robert Łuczak, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38877 )
Array ( [docId] => 38877 )