Składki na FP za zleceniobiorców zależą od statusu zleceniodawcy

Kategoria: Składki ZUS
Data: 01-09-2013 r.

Jeżeli płatnikiem ZUS jest osoba fizyczna, która zatrudnia samych zleceniobiorców, to nie opłaca za nich składek na FP bez względu na wysokość wynagrodzenia. Ten obowiązek powstanie, gdy zleceniodawca zatrudni przynajmniej jednego pracownika.

Warunek zatrudniania co najmniej jednego pracownika nie dotyczy zleceniodawców – jednostek organizacyjnych. W ich przypadku na obowiązek opłacania składek na FP za zleceniobiorców nie ma wpływu to, czy zatrudniają co najmniej jednego pracownika.

Przykład:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 września zatrudnił dwóch zleceniobiorców. Będzie opłacał za nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ich wynagrodzenie ma wynosić 2.000 zł miesięcznie.

W przedstawionej sytuacji płatnik nie będzie zobowiązany do opłacania składek na FP za zatrudnionych zleceniobiorców, gdyż nie zatrudnia pracowników. Obowiązek ten powstanie dopiero, gdy zatrudni na podstawie umowy o pracę choćby jedną osobę.

 

W myśl generalnej zasady płatnicy składek, oprócz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zobowiązani są do opłacania także składek na Fundusz Pracy (FP). Składka na FP wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy jej naliczaniu nie stosuje się ograniczenia podstawy do kwoty trzydziestokrotności.

Obowiązek opłacania składek na FP powstaje, gdy ubezpieczony, np. zleceniobiorca, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym i jego podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca:

  • co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2013 r. - 1.600 zł),
  • 80% minimalnego wynagrodzenia w I roku pracy (w 2013 r. - 1.280 zł).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32803 )
Array ( [docId] => 32803 )