Skorygowane raporty imienne ZUS RZA a rozliczanie składki zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 30-06-2014 r.

W sytuacji gdy wynagrodzenie z umowy o dzieło zostało wypłacone jako wynagrodzenie z umowy zlecenia ze składką zdrowotną, składkę tę należy skorygować. Wykonawca najpierw – poprzez skorygowanie kosztów uzyskania w rozliczeniu rocznym za 2013 rok – odzyska część podatku, który został nadpłacony. Następnie w zeznaniu podatkowym za 2014 rok dokona doliczenia składki zdrowotnej do podatku, gdyż dopiero w 2014 roku otrzyma zwrot tej składki, co spowoduje, że wcześniej niedopłacony podatek zostanie wyrównany.

Stwierdzenie błędu i odkrycie niewłaściwych naliczeń oznacza konieczność wyrejestrowania wykonawcy dzieła z ubezpieczenia zdrowotnego oraz płatnik musi złożyć korektę raportów imiennych i deklaracji ZUS. W wyniku tej korekty składka zdrowotna została wykazana jako nienależna, co oznacza nadpłatę, którą ZUS najczęściej zalicza płatnikowi na poczet składek zaległych, bieżących lub przyszłych. Skorygowane raporty imienne ZUS RZA są podstawą do tego, by płatnik składek rozliczył się z nadpłaty składki zdrowotnej z wykonawcą umowy o dzieło, czyli zwrócił mu pełną składkę zdrowotną (9%), którą wcześniej błędnie wykazał i spowodował, że wykonawca dzieła ją sfinansował. Chociaż zawarta z nim umowa nie powinna stanowić podstawy do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, która finansowana jest przez ubezpieczonego.

Po zrobieniu i wysłaniu korekty raportów imiennych ZUS nie należy korygować informacji PIT-11 za 2013 rok. Informacja PIT-11 odzwierciedlała stan faktyczny zaistniały w danym roku podatkowym. Co prawda zaliczka na podatek została obliczona z zastosowaniem 20% kosztów i dodatkowo była wykazana składka zdrowotna, ale było to rzeczywiste odzwierciedlenie dokonanych naliczeń, gdyż ona prawidłowo została wykazana w informacji PIT-11, ponieważ w pierwotnym naliczeniu pomniejszała dochód podatnika.

W praktyce oznacza to, że wykonawca dzieła teraz samodzielnie powinien złożyć korektę swojego zeznania rocznego za 2013 rok, w którym wykaże wyższe koszty uzyskania przychodów, zgodnie z tym, jakie mu faktycznie przysługiwały, gdyż w rzeczywistości uzyskał wynagrodzenie za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego zgodnie z zawartą umową o dzieło, oraz przeniósł on na zamawiającego te prawa autorskie, co wynikało jednoznacznie z treści zawartej umowy o dzieło. W korekcie zeznania rocznego za 2013 rok wykonawca dzieła powinien skorygować koszty uzyskania przychodów, kwota przychodu i pobranej zaliczki pozostaje bez zmian.

Podobnie bez zmian pozostaje wykazana w PIT-11 składka na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż na tym etapie podatnik nie powinien korygować składki zdrowotnej. Po tym jak składka zdrowotna zostanie zwrócona wykonawcy dzieła, będzie on zobowiązany w zeznaniu rocznym za 2014 rok, w którym otrzymał zwrot składki zdrowotnej, doliczyć go do podatku dochodowego w wysokości uprzednio odliczonej od zaliczek (tj. w wysokości 7,75%). Oznacza to, że otrzyma składkę zdrowotną w pełnej wysokości (9%), ale korekta podatkowa ma odniesienie tylko do części odliczonej składki zdrowotnej od podatku (7,75%).

Agnieszka Krusinowska, specjalista w zakresie płac

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 35220 )
Array ( [docId] => 35220 )

Array ( [docId] => 35220 )