Umowa o pracę ze zleceniobiorcą ma skutki ubezpieczeniowe

Kategoria: Składki ZUS
Data: 02-06-2014 r.

W wielu przypadkach zdarza się, że z tą samą osobą najpierw zostanie zawarta umowa zlecenia, a następnie umowa o pracę i obydwie umowy są wykonywane równocześnie. Od dnia zawarcia umowy o pracę umowa zlecenia przestaje być odrębnym tytułem do ubezpieczeń.

Umowa zlecenia zaczyna być traktowana w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako umowa o pracę (umowa zlecenia wykonywana na rzecz własnego pracodawcy). W takiej sytuacji pracodawca powinien złożyć formularz ZUS ZWUA (z kodem 04 11 XX) i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń, a wynagrodzenie z umowy zlecenia, jakie będzie otrzymywał ubezpieczony, traktować jak przychód z umowy o pracę.

Przykład:

Pan Adam zawarł umowę zlecenia na okres od 1 lutego do 31  grudnia 2014 r. z firmą ABC. Płatnik złożył formularz ZUS ZUA (z kodem 04 11 xx) i od 1 marca zgłosił go do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorcę. Od 1 kwietnia pan Adam został równocześnie zatrudniony przez tę samą firmę na podstawie umowy o pracę. Oczywiście płatnik złożył formularz ZUS ZUA (z kodem 01 10 xx) i z umowy o pracę zgłosił go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Płatnik musi również pamiętać, że od 1 kwietnia umowa zlecenia będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy i w konsekwencji umowa ta w zakresie ubezpieczeń będzie traktowana jako umowa o pracę. W takiej sytuacji płatnik powinien złożyć formularz ZWUA (z kodem 04 11 xx) i wyrejestrować pana Adama z wszystkich ubezpieczeń, do których został zgłoszony z umowy zlecenia, wpisując w pole data ustania ubezpieczeń 01.31.2014. Wynagrodzenie z umowy zlecenia należne za okres od 1 kwietnia powinno być wykazywane w raporcie ZUS RCA (z kodem 01 10 xx) wraz z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Natomiast wynagrodzenie z umowy zlecenia za okres od 1 lutego do 31 marca powinno być traktowane jako przychód z umowy zlecenia i rozliczane w raporcie RCA z kodem 04 11 xx. Oczywiście jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenia za ten okres zostanie wypłacone w kwietniu lub w kolejnym miesiącu, składki od tego przychodu powinny być wykazane w raporcie RCA z kodem 30 00 xx.

Trzeba pamiętać, że w analogiczny sposób do opisanego wyżej należy postąpić, gdy osoba, która równocześnie z tym samym płatnikiem miała zawartą umowę o pracę oraz umowę zlecenia, zakończy umowę o pracę i będzie wykonywała wyłącznie umowę zlecenia. Po ustaniu umowy o pracę umowa zlecenia staje się samoistnym tytułem do ubezpieczeń i płatnik powinien z umowy zlecenia zgłosić osobę do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorcę.

Michał Jarosik, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35002 )
Array ( [docId] => 35002 )