Wartość świadczeń finansowanych z ZFŚS powinna być różnicowana

Kategoria: Składki ZUS
Autor: Tomasz Król
Data: 07-04-2014 r.

Podstawowym kryterium oceny przez ZUS prawidłowości przyznawania takich świadczeń, jak bony towarowe czy paczki dla dzieci, stało się w ostatnich latach to, czy ich wartość jest zróżnicowana.

Pracownicy otrzymujący od pracodawcy świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni je otrzymywać w zróżnicowanej wysokości. Ma to być zewnętrzny przejaw tego, że sytuacja bytowa pracownika została poddana indywidualnej ocenie przez pracodawcę. Jeżeli, przykładowo, 60 pracowników otrzymało bony towarowe o jednakowej wartości, to ZUS wyciąga z tego wniosek, że świadczenia te powinny być oskładkowane.

Przykład:

Pracodawca na podstawie deklaracji majątkowych pracowników ma zamiar wypłacić świadczenia z ZFŚS. Spośród 300 pracowników 100 osób otrzyma bon z okazji świąt wielkanocnych o wartości 200 zł. Przedsiębiorca ten może spotkać się z zarzutem ze strony ZUS, że nie dokonał odpowiedniego zróżnicowania świadczeń.

 

ZUS posługuje się domniemaniem, że otrzymanie przez pracowników identycznego świadczenia dowodzi naruszenia przepisów o ZFŚS. Niemożliwe jest bowiem, zdaniem kontrolerów, aby sytuacja uzasadniająca wsparcie z ZFŚS np. dla 60 osób była taka sama. Interpretacja przepisów stosowana przez ZUS zakłada istnienie prawa do zwolnienia z obciążenia składkami ubezpieczeniowymi pracownika w sytuacji, gdyby każdy z 60 pracowników otrzymał bon o rożnej wartości.

Tomasz Król

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34602 )
Array ( [docId] => 34602 )