Wynagrodzenie wypłacone na podstawie wyroku sądu a składki ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 14-02-2014 r.

Pracodawca, który wyrokiem sądu został zobowiązany do wypłacenia byłemu pracownikowi zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami za zwłokę, musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od zaległego wynagrodzenia.

Od wynagrodzenia należy opłacić składki, odsetki natomiast są wolne od tych obciążeń. Pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 Kodeksu pracy).

Wynagrodzenie za pracę powinno być płatne co najmniej raz w miesiącu z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków, pracownik może wystąpić do sądu z żądaniem wypłaty wynagrodzenia oraz odsetek za zwłokę.

 

Wynagrodzenie za pracę stanowi podstawę wymiaru składek, co oznacza, że od wypłaconego zaległego wynagrodzenia opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wypłacone odsetki rekompensują pracownikowi nieterminową wypłatę wynagrodzenia i są wolne od składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33909 )
Array ( [docId] => 33909 )