Wysokość składek za osoby na wychowawczym nie będzie się zmieniać

Kategoria: Składki ZUS
Data: 13-09-2013 r.

Wprowadzona 1 września nowelizacja ustawy systemowej oznacza ułatwienia dla pracodawców objętych obowiązkiem ustalenia podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopów wychowawczych. Już nie trzeba jej sprawdzać co 3 miesiące, wystarczy raz do roku.  

 
Do 31 sierpnia podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego stanowiła kwota odpowiadająca 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nie mogła być ona wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone danemu pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Nie mniej niż 75% wynagrodzenia minimalnego


Po zmianach, od 1 września 2013 r. podstawę wymiaru stawek stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek. W tym roku wynagrodzenie to wynosi 3.713 zł, co oznacza, że podstawa składek emerytalno-rentowych wynosi 2.227,80 zł.
Jednakże podstawa ta nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy i jednocześnie nie może być niższa niż 75% kwoty wynagrodzenia minimalnego. W 2013 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1.600 zł (1.280 zł w pierwszym roku pracy). Zatem minimalna podstawa składek emerytalno-rentowych za osoby na urlopach wychowawczych będzie wynosić odpowiednio 1.200 zł albo 960 zł.

Kwota prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia rocznej podstawy składek emerytalno-rentowych oraz kwota wynagrodzenia minimalnego ustalane są na okresy roczne. Dlatego też składki wyliczane na ich podstawie także będą się zmieniać raz do roku, a nie raz na kwartał jak dotychczas.

Pracodawca dokumentuje składki


Pracodawca pełniący również rolę płatnika składek przy udzielaniu urlopu wychowawczego wykazuje jedynie należne składki w dokumentach rozliczeniowych, ale ich nie opłaca. Są one bowiem w całości finansowane z budżetu państwa.
Składki emerytalne, rentowe oraz składka zdrowotna wykazywane są w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 12 11 w polach dotyczących składek finansowanych przez płatnika. W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA zarówno składki emerytalno-rentowe, jak i składka zdrowotna wykazywane są w pozycjach dotyczących składek finansowanych przez budżet państwa.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32807 )
Array ( [docId] => 32807 )