Wysokość składki wypadkowej wspólnika spółki osobowej

Kategoria: Składki ZUS
Autor: Anna Michalska
Data: 15-04-2015 r.

Jeśli spółka osobowa zatrudnia pracowników i opłaca określoną składkę wypadkową, jest ona różna od składki wypadkowej opłacanej przez współwłaścicieli firmy.

To zagadnienie warto prześledzić na poniższym przykładzie.

Przykład:

Spółka cywilna (3 współwłaścicieli) zatrudnia kilku pracowników i opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe, którą ustalił ZUS. Współwłaściciele, którzy rozliczają się oddzielnie, nie mogą ustalić w stosunku do siebie składki o tej samej stopie procentowej, ustalonej przez Zakład. Wspólnicy spółek osobowych mają obowiązek ustalić składkę wypadkową niezależnie od obowiązującej za pracowników spółki.

Zarówno spółka, jak i jej wspólnicy, stanowią odrębną grupę płatników składek ubezpieczeniowych. Wspólnicy spółki są bowiem płatnikami na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, natomiast spółka jest płatnikiem składek za pracowników i inne osoby zatrudnione w spółce. Oznacza to więc, że wspólnicy jako samodzielni i odrębni płatnicy składek na własne ubezpieczenia sami ustalają dla siebie właściwą wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Warto przypomnieć, iż stan prawny zaprezentowany w przykładzie obowiązuje kilka lat - od 1 stycznia 2009 r. Do 31 grudnia 2008 r. płatnikiem składek na własne ubezpieczenia mogli być bowiem zarówno sami wspólnicy - jako płatnicy składek na własne ubezpieczenia, jak i spółka - za wspólników i osoby w niej zatrudnione. Od stycznia 2009 r. zmieniły się zasady odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusza spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej. Zakres ten został ograniczony do zobowiązań podatkowych spółki, podczas gdy do 31 grudnia 2008 r. obejmował również zobowiązania podatkowe (należności składkowe) wspólników, wynikające ze zobowiązań spółki.

Anna Michalska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36948 )
Array ( [docId] => 36948 )