Zadośćuczynienie za krzywdę nie jest przychodem ze stosunku pracy

Kategoria: Składki ZUS
Data: 13-01-2014 r.

Przyznane przez sąd zadośćuczynienie za doznaną krzywdę od byłego pracodawcy jest roszczeniem o charakterze cywilnoprawnym. Pracodawca nie musi odprowadzać od tej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Potwierdza to indywidualna interpretacja przepisów zawarta w decyzji ZUS z 21 listopada 2013 r. (nr 1496/2013). Rozpatrywano sprawę, gdzie w związku z wypadkiem przy pracy były podwładny wniósł przeciwko pracodawcy pozew o zasądzenie zadośćuczynienia za ból, krzywdę i cierpienie, które były następstwem tego zdarzenia. Jego roszczenia zostały uwzględnione przez sąd. Pracodawca powziął jednak wątpliwość, czy takie zadośćuczynienie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. ZUS udzielił przeczącej odpowiedzi.

Zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Artykuł 445 § 1 kc stanowi, że w takich przypadkach sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33713 )
Array ( [docId] => 33713 )