3 nowe dowody do wypłaty zasiłków

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 29-01-2016 r.

Od początku roku zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane przez lekarzy w formie dokumentu elektronicznego. Ta możliwość wynika z przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenie społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Elektroniczne zwolnienie lekarskie nie zastąpi całkowicie dotychczasowych zwolnień wystawianych na „zielonych” drukach ZUS ZLA, ponieważ jeszcze przez dwa lata, tj. do końca 2017 roku będą funkcjonowały obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Po  okresie przejściowym od 1 stycznia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej. Nowe formy orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby albo konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny spowodowały także zmiany w zasadach dokumentowania uprawnień do zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego.

 

Płatnik składek ustalający uprawnienia do zasiłków powinien wiedzieć, że może spotkać się z nową formą zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę ustalenia prawa i wypłaty zasiłków. Od 1 stycznia 2016 r. może to być:

  1. zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA),
  2. wydruk zaświadczenia wystawionego w formie dokumentu elektronicznego (wydruk e-ZLA),
  3. zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia wydrukowanym z

systemu teleinformatycznego, gdy wystawienie przez lekarza zaświadczenia w formie e-ZLA nie będzie możliwe np. z uwagi na brak dostępu do Internetu (zaświadczenie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym na formularzu zaświadczenia wydrukowanym z systemu teleinformatycznego).

Jeszcze przez dwa lata będą także funkcjonowały zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA takie jak do tej pory, tj. wystawione pacjentowi przez lekarza w dotychczasowej formie na „zielonym” druku ZUS ZLA (zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA). Lekarz będzie miał wybór, w jakiej formie chce wystawić zwolnienie lekarskie.

Elżbieta Więckowska-Meisner, specjalista w zakresie świadczeń krótkoterminowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38486 )
Array ( [docId] => 38486 )