Długość okresu zasiłkowego od powodu niezdolności do pracy

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 19-09-2014 r.

Okres zasiłkowy wynosi 182 dni albo 270 dni – w przypadku niezdolności do pracy w trakcie ciąży oraz gdy dana niezdolność spowodowana jest gruźlicą. Limity te liczone są z uwzględnieniem świąt oraz dni wolnych od pracy przypadających w czasie choroby. Podstawą do zastosowania dłuższego okresu zasiłkowego jest wpisanie w druku zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA odpowiedniego kodu.

W przypadku gruźlicy będzie to kod D, a w przypadku choroby przypadającej na okres ciąży – kod B (art. 57 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa chorobowa).

ZUS wyjaśnia, że ciąża może być też udokumentowana odrębnym zaświadczeniem lekarskim, które pracownica dołącza do druk ZUS ZLA. W takim przypadku w zwolnieniu lekarskim nie jest wpisywany kod B.

Ustawa chorobowa w art. 57 ust. 2 informuje, że na wniosek osoby korzystającej ze zwolnienia lekarskiego lekarz je wystawiający może nie umieszczać w nim kodu B i kodu D, czyli tych uprawniających do dłuższego okresu zasiłkowego. Nie ma wtedy podstaw do wypłacania zasiłku chorobowego przez okres wydłużony, nawet jeżeli pracodawca wie, że przysługuje on danej osobie.

Wątpliwości płatników świadczeń chorobowych dotyczą szczególnie zwolnień lekarskich przedkładanych przez kobiety będące w widocznej już ciąży. Jeżeli w druku ZUS ZLA nie ma wpisanego kodu B, a kobieta nie przedłoży dodatkowego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt bycia w ciąży, zasiłek chorobowy można wypłacać tylko przez podstawowy okres zasiłkowy (182 dni).

Przed podjęciem wypłaty pracodawca powinien jednak poinformować ubezpieczoną o konsekwencjach braku kodu B w druku zwolnienia oraz odrębnego zaświadczenia lekarskiego o ciąży i zasugerować uzupełnienie brakujących dokumentów.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35735 )
Array ( [docId] => 35735 )