Dodatek dla opiekuna praktyk w podstawie wymiaru zasiłków

Kategoria: Świadczenia ZUS
Autor: Renata Gawęcka
Data: 30-06-2014 r.

To, czy dodatek szkoleniowy dla opiekuna praktyk zawodowych wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz pozostałych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, zależy od tego, czy jest wypłacany pracownikowi za okres choroby, czy też absencja chorobowa pracownika ma wpływ na wypłatę dodatku.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględnić składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku. W razie braku takich postanowień w przepisach płacowych należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli pracodawca udokumentuje, że wypłaca składniki wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru. Nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego takich składników wynagrodzenia, na których przyznanie i wypłatę ewentualna absencja nie ma żadnego wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik dany składnik wynagrodzenia otrzymuje).

Renata Gawęcka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35219 )
Array ( [docId] => 35219 )