Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby niani

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 26-06-2014 r.

Zasiłek opiekuńczy nie może być wypłacony z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem, którego opiekunka zachorowała. Nie ma przy tym znaczenia, kim jest opiekunka dziecka. Można natomiast starać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad matką lub teściową.

Rodzice chcący zapewnić dziecku opiekę mogą rozważyć skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, a w przypadku gdyby choroba opiekunki miała się przeciągnąć, powinni pomyśleć o zapewnieniu dziecku innej opiekunki lub alternatywnej formy opieki nad dzieckiem (żłobek, przedszkole).

Jeżeli babcia dziecka jest jednocześnie matką jednego z rodziców dziecka, a teściową drugiego, to możliwe jest uzyskanie na nią zasiłku opiekuńczego w przypadku jej choroby - do 14 dni w roku kalendarzowym. O świadczenie to może wystąpić syn lub córka albo zięć lub synowa osoby, nad którą sprawowana ma być opieka.

Przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad matką lub teściową nie jest wymagane stałe pozostawanie z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Konieczne jest to natomiast w okresie sprawowania opieki.

Warunkiem uzyskania zasiłku opiekuńczego jest:

  • przedstawienie płatnikowi zasiłków zwolnienia lekarskiego, wystawionego na formularzu ZUS ZLA, z zaznaczeniem osoby, nad którą ma być sprawowana opieka, oraz

  • wypełnienie druku wniosku o zasiłek opiekuńczy (ZUS Z-15).

Krystyna Tymorek, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35193 )
Array ( [docId] => 35193 )