Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą a wymiar urlopu wypoczynkowego

Kategoria: Świadczenia ZUS
Autor: Emilia Wawrzyszczuk
Data: 11-09-2014 r.

Pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z pracą na część etatu u swojego pracodawcy, zachowuje prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że w praktyce taki pracownik może przebywać na urlopie wypoczynkowym przez więcej niż 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym.

Jak podkreśla resort pracy w obowiązującym stanie prawnym na wymiar urlopu wypoczynkowego pracowników nie ma wpływu fakt łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą. Pracownik wprawdzie świadczy pracę w niepełnym wymiarze etatu, ale na pozostałą część etatu korzysta z urlopu rodzicielskiego, za czas którego zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni).

Pełna godzinowa pula urlopu

 

Ponieważ w myśl art. 154[2]§ 2 Kodeksu pracy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, to w konsekwencji pracownik „łączący korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu” nabywa prawo odpowiednio do 160 lub 208 godzin urlopu wypoczynkowego.

Natomiast przy udzielaniu tego urlopu stosuje się regulację zawartą w art. 154[2]§ 1 kp, zgodnie z którą urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Ta zasada przeliczania urlopu wypoczynkowego na godziny powoduje w praktyce, że faktyczna liczba dni odpoczynku pracownika z tytułu udzielonego urlopu może różnić się od liczby dni przysługującego mu wymiaru urlopu wynikającego z art. 154 kp.

Jak wyjaśnia resort pracy, jeżeli urlop jest udzielany w okresie, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest wyższy niż 8 godzin, liczba dni odpoczynku, które obejmie urlop, się zmniejsza. Z kolei wówczas, gdy wymiar dobowy kształtuje się poniżej 8 godzin, liczba dni odpoczynku objętych urlopem zwiększy się w stosunku do wymiaru urlopu, wynikającego z art. 154 § 1 kp, gdyż ta może być różna ze względu na pracę przez mniej niż 8 godzin dziennie. Dlatego też może się zdarzyć, że pracownik zatrudniony na część etatu i wykorzystujący urlop wypoczynkowy w dni, w które świadczy pracę w wymiarze poniżej 8 godzin, będzie w sumie wypoczywał przez więcej niż 20 lub 26 dni. Taka sytuacja z punktu widzenia obowiązujących przepisów jest dopuszczalna. Należy bowiem odróżnić liczbę dni i godzin udzielonego urlopu od faktycznej liczby dni wypoczynku pracownika, wynikających z tytułu udzielonego urlopu.

Emilia Wawrzyszczuk, specjalista w zakresie prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35693 )
Array ( [docId] => 35693 )