Nie wszystkie dodatki wpływają na podstawę świadczenia wypadkowego

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 23-11-2012 r.

Przepisy płacowe mogą przewidywać, że pracownik niezdolny do pracy w wyniku wypadku przy pracy zachowuje prawo do składnika wynagrodzenia w czasie pobierania zasiłku chorobowego ZUS. Wtedy taki składnik wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Nie będzie on natomiast zwiększał podstawy świadczenia wypadkowego.

Załóżmy, że regulamin wynagradzania przewiduje, że pracownicy zachowują prawo do dodatków funkcyjnych w pełnej wysokości za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Dodatki te nie są natomiast wypłacane w trakcie normalnej choroby pracownika. Jeden z zatrudnionych stał się niezdolny do pracy z dniem 24 września 2012 r.

Pracodawca, ustalając podstawę wymiaru przysługującego tej osobie zasiłku chorobowego, przyjął wynagrodzenie, wraz z dodatkiem funkcyjnym, z okresu od września 2011 r. do sierpnia 2012 r. Pracownik zgłosił, że jego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy. Pracodawca wszczął postępowanie powypadkowe, które zakończyło się w październiku i potwierdziło wersję pracownika. Oznacza to, że pracodawca powinien:

  • przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku, wyłączając z niej dodatek funkcyjny,
  • przeliczyć wysokości samego zasiłku, wypłacając zamiast 80% (zasiłek z ubezpieczenia chorobowego) 100% (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego).

Podstawa prawna:

art. 36 ust. 1, art. 38 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Autor: Katarzyna Mrożek - specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32889 )
Array ( [docId] => 32889 )