Ojciec dziecka może zastąpić matkę w szpitalu na rodzicielskim

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 10-10-2013 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka w przypadku pobytu matki dziecka w szpitalu w okresie korzystania przez nią z podstawowego urlopu macierzyńskiego, urlopu dodatkowego lub urlopu rodzicielskiego przysługuje także wtedy, gdy pobyt w szpitalu nie trwa tygodnia lub jego wielokrotności. W przypadku urlopu rodzicielskiego nie musi wynosić co najmniej 8 tygodni.

W Kodeksie pracy zastrzeżono, że dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, a urlop rodzicielski jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach obejmujących okres nie krótszy niż 8 tygodni i jest wielokrotnością tygodnia. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku gdy matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki w związku z pobytem w szpitalu.

W takiej sytuacji na urlopie może zastąpić ją pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Część urlopu wykorzystana przez pracownika ojca dziecka może wówczas obejmować okres pobytu pracownicy w szpitalu – nawet gdy okres ten nie trwa tygodnia lub jego wielokrotności, a w przypadku urlopu rodzicielskiego nie musi trwać co najmniej 8 tygodni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32940 )
Array ( [docId] => 32940 )

Array ( [docId] => 32940 )