Podstawę zasiłkową oblicza się niekiedy przy umowie zlecenia

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 04-10-2013 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia pracownika od wykonywania pracy w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki. Tym samym nie ma znaczenia fakt, że mamy do czynienia z pracownikiem i zleceniobiorcą jednocześnie w danym zakładzie pracy.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone pracownikowi przez pracodawcę, u którego przysługuje zasiłek. Za wynagrodzenie pracownika uważa się jego przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. W tym konkretnym przypadku przychodem będzie więc zarówno wartość osiągniętego wynagrodzenia ze stosunku pracy, jak również z umowy zlecenia.

Przykład:

Pracownica jest zatrudniona od 1 września 2010 roku na podstawie umowy o pracę na stanowisku recepcjonistki, a od 1 maja do 31 sierpnia 2013 roku została zawarta z nią umowa zlecenie na wykonywanie archiwizacji dokumentacji finansowej w dziale księgowości. Czynności związane z umową zlecenia są wykonywane poza godzinami pracy w recepcji; osoba ta otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie wypłacane według stawki godzinowej. W sierpniu 2013 roku przedstawiła pracodawcy zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w okresie od 19 do 23 sierpnia 2013 r.

Pracodawca w podstawie zasiłkowej powinien uwzględnić przychód osiągnięty przez pracownicę zarówno z umowy o pracę, jak i z umowy zlecenia. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego traktuje się tak jak wynagrodzenie za pracę.

Tym samym jest ono uwzględniane w tej podstawie przy wypłacie świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w skutek choroby za okres pokrywający się z zawartą umową cywilno-prawną. Wynika to z art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zgodnie z którym składników wynagrodzenia przysługujących tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Pracownik pokrywa ze swojego wynagrodzenia część składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz w całości składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku, gdy zawarta zostaje dodatkowo umowa zlecenie z pracownikiem w tym samym zakładzie pracy, to również pracownik pokrywa część składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe od wynagrodzenia wypłaconego na podstawie umowy zlecenia w tej samej wysokości oprocentowania co z umowy o pracę. Odpowiednio finansuje więc ze swoich środków łącznie 13,71% przychodu na rzecz składek na ubezpieczenia społeczne, na które składają się odpowiednio: część składki emerytalnej – 9,76%, część składki rentowej – 1,5% oraz składka chorobowa – 2,45%.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku opisanym w przykładzie podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownikowi w sierpniu 2013 roku będzie stanowić wynagrodzenie za okres od sierpnia 2012 r. do lipca 2013 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32936 )
Array ( [docId] => 32936 )