Rekompensata utraconego dodatku w podstawie wymiaru zasiłku

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 10-07-2014 r.

Jeżeli pracodawca podjął decyzję o zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to od dnia obowiązywania tej decyzji wyłącza się go z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Jeśli jednak składnik ten zostanie zastąpiony innym lub wliczony do wynagrodzenia, reguła ta nie ma zastosowania.

Przykład:

Od 1 lutego 2014 r. na skutek zmian w układzie zbiorowym pracy zaprzestaliśmy wypłaty kilku przysługujących dotychczas pracownikom składników wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązał się do zrekompensowania utraconych dodatków w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia godzinowego. Czy w związku z tym w podstawie zasiłku dla pracownika, który zachorował w czerwcu, należy uwzględnić zlikwidowane składniki z ostatnich 12 miesięcy, czy też wyłączyć je z podstawy, uznając, że są to składniki obowiązujące do danego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej)? Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik miał przerwę między okresami choroby poniżej 3 miesięcy – czy powinno się przyjąć poprzednią podstawę, czy ustalić nową?

W sytuacji gdy utrata składników wynagrodzenia zostanie zrekompensowana podwyżką stawek godzinowych, składniki te będą wliczone do płacy. Nie należy ich zatem wyłączać z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom od 1 lutego 2014 r. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia za czas choroby płatnego ze środków pracodawcy, jak również zasiłków chorobowych.

Przerwa w okresie niezdolności do pracy nieprzekraczająca 3 miesięcy nie spowoduje konieczności przeliczenia na nowo podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, chyba że zaistnieją np. następujące okoliczności:

■ nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania lub w miesiącu korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego przed jego rozpoczęciem,

■ nastąpiło przyznanie podwładnemu podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem wstecz, obejmującym miesiące wchodzące do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego.

Utrata składnika wynagrodzenia nie wymaga wyliczenia na nowo podstawy zasiłku, trzeba jedynie wyłączyć z niej utracony składnik płacy.

Podsumowując, jeżeli przerwa w zwolnieniu lekarskim nie przekroczyła 3 miesięcy, to nie przelicza się podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego w czerwcu ze zwolnienia lekarskiego (zakładając, że podwyżki stawek godzinowych zostały przyznane).

Magdalena Skalska, specjalista w zakresie kadr i płac

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35298 )
Array ( [docId] => 35298 )