Choroba pracownika podczas urlopu wypoczynkowego

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 08-07-2014 r.

Pracownik, który zachoruje w czasie urlopu wypoczynkowego, nie straci dni przeznaczonych na odpoczynek. Nabędzie prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a z urlopu skorzysta w terminie późniejszym.

Zachorowanie pracownika w czasie pobytu na urlopie wypoczynkowym, a tym samym nabycie prawa do świadczeń chorobowych rodzi często wątpliwości – co w takiej sytuacji dzieje się z częścią urlopu niewykorzystaną z powodu choroby. Odpowiedź na to pytanie wynika z art. 166 Kodeksu pracy. W jego myśl część urlopu wypoczynkowego, która nie mogła być wykorzystana z uwagi na:

 
  • czasową niezdolność do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego przez okres do 3 miesięcy,
  • urlop macierzyński

– pracodawca ma obowiązek udzielić w terminie późniejszym.

Uzgodnienie tego terminu przepisy pozostawiają stronom stosunku pracy. Z żadnego przepisu nie wynika obowiązek udzielenia niewykorzystanej części urlopu bezpośrednio po pierwotnie zaplanowanej dacie powrotu do pracy z urlopu, w czasie którego pracownik zachorował. Pracodawca może uwzględnić taki wniosek pracownika, ale może też go odrzucić i zaproponować inny termin skorzystania z niewykorzystanej części urlopu. Choroba pracownika w trakcie urlopu wypoczynkowego nie powoduje więc automatycznego przesunięcia tegoż urlopu o dni niezdolności do pracy. Dni te mogą być udzielone w terminie późniejszym.

Przykład:

Według wniosku urlopowego pracownik miał przebywać na urlopie wypoczynkowym od 5 do 20 maja 2014 r. W czasie urlopu zachorował, otrzymując zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 12 do 16 maja. W związku z chorobą wystąpił z wnioskiem, aby pracodawca udzielił mu niewykorzystanej części urlopu bezpośrednio po planowym powrocie do pracy i tym samym przesunął zakończenie urlopu z planowanej pierwotnie daty (20 czerwca) na dzień 27 maja. Pracodawca może przychylić się do wspomnianego wniosku, ale nie musi. W tym drugim przypadku niewykorzystane 5 dni urlopu będzie udzielone w terminie późniejszym.

Bogdan Godzisz, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35261 )
Array ( [docId] => 35261 )