Zasiłek wypłacany 31 grudnia przechodzi na kolejny rok

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 05-12-2013 r.

Choroba na przełomie lat to problem dla działu płac – trzeba bowiem ustalić, czy pracownikowi od 1 stycznia należy wypłacać zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie ze środków pracodawcy. To, jakie świadczenie przysługiwać będzie pracownikowi w nowym roku zależy, jakie świadczenie otrzymuje on na dzień 31 grudnia roku.

Z tytułu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy (nie dłużej niż przez 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia – nie dłużej niż przez 14 dni), a następnie do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego.

 

Jeśli absencja chorobowa pracownika wypada na przełomie lat to, jaki rodzaj świadczenia – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek – będzie otrzymywał w nowym roku, zależy od tego, do jakiego świadczenia miał prawo 31 grudnia poprzedniego roku.

Jeżeli w ostatnim dniu roku kalendarzowego pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, to od 1 stycznia nowego roku kalendarzowego nadal przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe – przez kolejny okres nie dłuższy niż 33 lub 14 dni (dla pracownika po 50. roku życia). W takim przypadku okres 33 (14) dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego liczony jest od 1 stycznia od nowa.

Jeżeli natomiast 31 grudnia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, to od 1 stycznia nowego roku nadal ma on prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Gdyby jednak w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa (choćby jednodniowa), pracodawca jest zobowiązany wypłacać po niej wynagrodzenie chorobowe – przez maksymalnie 33 lub 14 dni choroby.

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego w nowym roku kalendarzowym powinien być liczony nie od 1 stycznia, lecz od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przypadającej po przerwie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33724 )
Array ( [docId] => 33724 )