Godziny nadliczbowe u dwóch pracodawców a ewidencja czasu pracy

Data: 08-11-2012 r.

Często zdarza się, że pracownik świadczy pracę dla dwóch różnych pracodawców. Pojawia się wtedy problem limitu godzin nadliczbowych. Pracownik nie może odmówić świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych u drugiego pracodawcy, twierdząc, że u pierwszego wyczerpał już limit godzin nadliczbowych na dany rok. Każdy z pracodawców prowadzi bowiem własną ewidencję czasu pracy.

Pracownik zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców nie ma obowiązku informowania o tym swoich pracodawców. Zatem może się tak zdarzyć, że pracodawca zatrudniający równolegle pracownika nie będzie wiedział o trwającym w tym czasie innym zatrudnieniu. Nie ma również przepisu w Kodeksie pracy, który nakazywałby jednemu pracodawcy udzielania informacji drugiemu pracodawcy o wykorzystaniu przez pracownika jakiejś liczby godzin nadliczbowych z dopuszczalnej puli.

Dlatego też w przypadku równoległego pozostawania w dwóch stosunkach pracy roczny limit godzin nadliczbowych jest ustalany odrębnie dla każdego z nich w ramach limitów obowiązujących u poszczególnych pracodawców. Odrębnie dla każdego ze stosunków pracy trzeba ustalać również okresy odpoczynku. Podstawy do sumowania istnieją tylko w przypadku pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy z tym samym pracodawcą.

Podstawa prawna:

art. 151 § 3 i 4 Kodeksu pracy.

Autor: Anna Telec - radca prawny, były sędzia Wydziału Odwoławczego Pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie, obecnie prowadzi Kancelarię Prawa Pracy w Warszawie

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32966 )
Array ( [docId] => 32966 )