Wynagrodzenie można rozliczać miesięcznie lub godzinowo

Data: 26-04-2013 r.

Pracodawcy ustalają wynagrodzenie najczęściej stawką godzinową lub miesięczną. Zanim jednak ustalony zostanie konkretny sposób wynagradzania warto wiedzieć, która z tych stawek będzie bardziej korzystna dla pracodawcy, ale również niekrzywdząca pracownika. Może się również okazać, że trzeba będzie dokonać zmiany regulaminu wynagradzania w firmie.

Wprowadzenie stawki godzinowej oznacza, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za tyle godzin, ile faktycznie przepracował. Jeśli więc w poszczególnych miesiącach przepracuje różną liczbę godzin, jego wynagrodzenie za te miesiące nie będzie takie samo.

Określenie „wynagrodzenie w stawce miesięcznej” oznacza zaś, że pracownik otrzyma stałą kwotę niezależnie od tego, jaki będzie jego wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Innymi słowy, wynagrodzenie miesięczne stanowi ryczałt, który należy się pracownikowi niezależnie od tego, ile godzin pracy jest do przepracowania w danym miesiącu. Jest to więc dogodne rozwiązanie dla pracownika, który ma pewność, że co miesiąc dostanie stałą kwotę, nawet gdy do przepracowania będzie mniej godzin. Wbrew pozorom ten sposób wynagradzania jest również wygodny dla pracodawcy. Nie musi on bowiem za każdym razem dokonywać comiesięcznych i czasami czasochłonnych wyliczeń.

Przykład:

Jan Kowalski jest zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym z wynagrodzeniem godzinowym wynoszącym 25 zł brutto. W styczniu 2013 r. przepracował 170 godzin, w lutym 2013 r. – 150 godzin, zaś w marcu 2013 r. 160 godzin. Oznacza to, że za pracę w styczniu jego wynagrodzenie wyniosło 4.250 zł brutto, w lutym – 3.750 zł brutto, a w marcu – 4.000 zł brutto. Wahanie wynagrodzenia takiego pracownika w poszczególnych miesiącach może być więc już przez niego odczuwalne. Za 3 miesiące pracownik otrzyma więc 12.000 zł brutto.

Gdyby zaś zmodyfikować przykład w ten sposób, że Jan Kowalski otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 4.000 zł brutto, to taką pensję otrzyma w każdym miesiącu, mimo że podstawowy wymiar czasu pracy w styczniu 2013 r. wyniósł 176 godzin (22 dni x 8 godz.), w lutym 160 godzin (20 dni x 8 godz.), a w marcu 168 godzin (21 dni x 8 godz.). Za 3 miesiące pracownik otrzyma wiec wynagrodzenie takie same jak w pierwszym przypadku, ale unikniemy konieczności dodatkowych obliczeń. Jeśli wiec jest to możliwe pracodawcy dążą do uproszczenia procesu naliczania wynagrodzeń.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32994 )
Array ( [docId] => 32994 )