Transport lotniczy zażegnał kryzys - możemy spokojnie lecieć na majówkę

Data: 29-04-2022 r.

Groził nam paraliż transportu lotniczego. 28 kwietnia kierownictwo Polskiej Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego podpisali wspólne porozumienie, dzięki czemu po 30 kwietnia lotnisko będzie funkcjonować normalnie. 

Nie jest to jeszcze ostateczne porozumienie. Podpisany dokument obowiązuje do 10 lipca, więc jest raczej tymczasowym zabezpieczeniem ciągłości pracy na lotniskach. Ten czas obie strony mają wykorzystać do wypracowania ostatecznych warunków ich współpracy. 

Żądania kontrolerów

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego wystosował określone postulaty dotyczące pracy kontrolerów. Podpisane 28 kwietnia porozumienie ma zapewnić wdrożenie 24 z nich, głównie odnoszących się do procedur bezpieczeństwa. Kolejnym etapem mają być zmiany w zakresie regulacji odnoszących się do kultury pracy, organizacji pracy oraz ochroną sygnalistów. Ważną wiadomością dla samych kontrolerów jest to, że w kolejnych etapach negocjacji, zostaną omówione kwestie regulaminu pracy i aneksu do regulaminu wynagradzania. Do dopracowania zostały również kwestie spraw socjalnych oraz treści umów o pracę, a także przywracania etosu pracy i Kodeksu Etyki w PAŻP. 


Zobacz także: Ekologiczne podejście do lądowania

Droga negocjacji

Reguły wynagradzania zawarte w regulaminie wdrożonych w listopadzie 2021 zmieniły zasady obowiązujące przez 10 lat. Na zaproponowane zmiany nie zgodzili się kontrolerzy ruchu lotniczego. Pojawiła się fala masowych wypowiedzeń, niektórzy złożyli je od razu, inni zapowiedzieli, że będą do tego zmuszeni jeśli nowe zasady wynagradzania faktycznie wejdą w życie. Rozpoczęły się negocjacje i walka o to, by lotnisko mogło funkcjonować normalnie. 

Kontrolerzy nie do końca wierzyli w powodzenie tych negocjacji. Wielu z nich przebywało na zwolnieniu lekarskim, albo zgłosiło swoją niedyspozycję. To odbijało się na prawidłowym funkcjonowaniu lotniska, chociażby przez opóźnienia w ruchu lotniczym. 

Nie dość, że kontrolerzy mieli otrzymać mniejsze wynagrodzenie, to proponowano jeszcze zmianę trybu pracy. I to kolejna wprowadzona zmiana, której kontrolerzy nie chcieli zaakceptować - chodzi o przejście na pracę w trybie jednostanowiskowym (ang. Single Person Operations). Na kolejnych spotkaniach strony analizowały bezpieczeństwo wprowadzenia takiego trybu pracy.  

Swoje postulaty Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego przedstawił 20 kwietnia. Dotyczyły one zmiany w Regulaminie Pracy oraz wprowadzenie aneksu do regulaminu wynagradzania. ZZKRL przygotował także zmiany w regulaminie ZFŚS oraz program rozwoju, szkoleń i wsparcia dla pracowników zatrudnionych jako kontrolerzy ruchu lotniczego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zgodziła się na część z postulatów m.in. dotyczących regulaminu ZFŚS. Analizowała także koszty wprowadzenia proponowanego aneksu do regulaminu wynagradzania. Negocjacje tak naprawdę nadal trwają. Najważniejsze jednak, że udało się już wykonać ten pierwszy krok. 


Zobacz także: Związki zawodowe – jakie obciążenia finansowe ma pracodawca. Odpowiedzi na 18 pytań

Co to znaczy dla podróżujących?

Lotnisko Chopina miało działać od godziny 9.30 do godziny 17.00 co zapowiadało rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym z Lotniska Chopina. Takie godziny funkcjonowania oznaczałyby ni mniej ni więcej jak całkowity paraliż lotów. I to podczas długiego majowego weekendu, który wiele osób zdecydowało się wykorzystać na urlop. Polskie Linie Lotnicze LOT ostrzegały, że w przypadku braku porozumienia, mogłoby zostać odwołane 75% lotów w samą majówkę. Lot zapowiadał, że ostateczne decyzje będzie zmuszony podjąć najpóźniej 30 kwietnia. 

Szczęśliwie dla pasażerów kontrolerom udało się znaleźć kompromis. 


Zobacz także: Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl
Komunikaty Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej publikowane na jej portalu - pansa.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41734 )
Array ( [docId] => 41734 )