Czas wolny na wykonanie badań okresowych nie zawsze się należy

Data: 21-11-2013 r.

Jeżeli pracownik wykonuje pracę jedynie w godzinach nocnych to pracodawca nie musi udzielać czasu wolnego na wykonanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich. W nocy placówki służby medycyny pracy nie są otwarte i nie przyjmują pacjentów, a więc udzielanie czasu wolnego na wykonanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich nie jest zasadne.

Jak powszechnie wiadomo, ogólna zasada jest taka, że okresowe i kontrolne badania lekarskie powinny być w miarę możliwości przeprowadzane w godzinach pracy pracownika, który ma poddać się badaniu. Oznacza to, że jeśli nie ma szczególnych przeszkód uniemożliwiających wykonanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich w czasie pracy, to powinny być one wykonywane w godzinach pracy.

 

Należy przy tym podkreślić, iż powyżej wskazana zasada nie jest równoznaczna z tym, że pracownikowi w każdym przypadku przysługuje cały dzień wolny z tytułu wykonania okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Jeśli czas wykonania okresowego i kontrolnego badania lekarskiego jest krótszy niż zaplanowany na dany dzień czas pracy wówczas pracownik powinien powrócić do pracy, po wykonaniu badania.

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi okresowymi i kontrolnymi badaniami lekarskimi pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia. Ponadto, gdy wykonanie okresowego i kontrolnego badania lekarskiego wiąże się z koniecznością przejazdu do innej miejscowości należy pracownikowi wypłacić kwotę równą kosztom przejazdu zgodnie z zasadami obowiązującymi przy przejazdach służbowych.

Należy pamiętać również o tym, że nawet jeżeli dany pracownik pracuje w systemie trzyzmianowym i ma możliwość zrobienia okresowych i kontrolnych badań lekarskich poza godzinami pracy, to pracodawca powinien udzielić mu czasu wolnego na wykonywanie tychże badań profilaktycznych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24258 )
Array ( [docId] => 24258 )