Do obsługi wózka widłowego należy mieć badania psychotechniczne

Autor: Lesław Zieliński
Data: 03-04-2014 r.

Zmiana stanowiska pracy pracownika polegająca na skierowaniu go do prac związanych z obsługą wózka widłowego powinna być poprzedzona dopełnieniem przez pracodawcę obowiązku skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.

W skierowaniu na badania wstępne pracodawca zamieszcza informacje o rodzaju stanowiska pracy oraz występowaniu na nim czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych. Przekazuje również aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia wykonanych na tym stanowisku. Uprawniony lekarz wydaje kandydatowi do pracy orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań ze względów zdrowotnych do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy po przeprowadzeniu:

  • wywiadu lekarskiego oraz
  • wstępnych badań lekarskich wykonanych co najmniej w zakresie określonym wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, stanowiącymi załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Uzyskanie takiego orzeczenia rodzi domniemanie, że pracownik skierowany na badania wstępne został poddany również badaniom psychotechnicznym.

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34580 )
Array ( [docId] => 34580 )