Urlop wypoczynkowy po okresie długotrwałej niezdolności do pracy

Autor: Tomasz Zwolak
Data: 10-03-2014 r.

Jeżeli przykładowo pracownik przebywał na urlopie macierzyńskim, następnie urlopie wypoczynkowym i na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a w okresie jego nieobecności skończyła się ważność badań lekarskich o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy to w takim przypadku urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony pomimo braku aktualnych badań lekarskich.

Orzecznictwo sądowe w kwestii udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie długotrwałej niezdolności do pracy z powodu choroby, w przypadku niewykonania badań kontrolnych jest niejednolite. We wcześniejszych orzeczeniach Sad Najwyższy wypowiadał się przeciwko udzieleniu urlopu wypoczynkowego w takiej sytuacji. Przyjmowano bowiem, iż rozpoczęcie przez pracownika korzystania z udzielonego mu przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego jest równoznaczne ze stawieniem się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Ponadto uznawano, iż niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem w związku z udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne, również wówczas gdy pracownik wyraził na to zgodę.

 

Jednak w 2008 r. dotychczasowe stanowisko Sądu Najwyższego uległo zmianie. Uznano, iż nie pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa pracy rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego, bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwa dłużej niż 30 dni, bowiem urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już choćby z tego powodu nie można uznać, że koniecznym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są konieczne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.

Źródło:
  • wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 565/99, OSNP 2001, nr 17, poz. 530,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 18 maja 2006 r., III PK 26/06, LEX nr 551013,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r., II PK 214/07, OSNP 2009, Nr 15-16, poz. 194.
Tomasz Zwolak, specjalista ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34134 )
Array ( [docId] => 34134 )