Pracodawca samodzielnie nie kieruje pracowników korzystających z samochodów służbowych na badania lekarskie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. Rozpatrując tę kwestię należy przed wszystkim wskazać, że badania profilaktyczne pracowników są przeprowadzane na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Treść powyższego skierowania powinna zawierać:
Kierowanie na badania lekarskie kierowców
Pracodawca, który zatrudnia pracowników, kierujących pojazdami służbowymi nie kieruje ich w związku z tym faktem samodzielnie na jakiekolwiek badania lekarskie. Natomiast powinien ten fakt wskazać w skierowaniu na badania lekarskie. Wówczas umożliwi to lekarzowi medycyny pracy dokonanie właściwej oceny jakie badania powinny zostać przeprowadzone.
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
- określenie stanowisk pracy, na którym ma być zatrudniona osoba przyjmowana do pracy lub na które pracownik ma być przeniesiony, przy czym pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa albo więcej stanowisk pracy, w kolejności zgodnej z potrzebami zakładu;
- określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
- informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników szkodliwych dla zdrowia albo warunków uciążliwych i aktualne wyniki badań oraz pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonywanych na tych stanowiskach.
Lekarz, który przeprowadza badanie profilaktyczne ma między innymi możliwość rozszerzenia jego zakresu o dodatkowe badania specjalistyczne i badania dodatkowe.
§ 2, § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: badania lekarskie
