Kierowanie na badania lekarskie kierowców

Autor: Tomasz Zwolak
Data: 24-04-2014 r.

Pracodawca, który zatrudnia pracowników, kierujących pojazdami służbowymi nie kieruje ich w związku z tym faktem samodzielnie na jakiekolwiek badania lekarskie. Natomiast powinien ten fakt wskazać w skierowaniu na badania lekarskie. Wówczas umożliwi to lekarzowi medycyny pracy dokonanie właściwej oceny jakie badania powinny zostać przeprowadzone.

Pracodawca samodzielnie nie kieruje pracowników korzystających z  samochodów służbowych na badania lekarskie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. Rozpatrując tę kwestię należy przed wszystkim wskazać, że badania profilaktyczne pracowników są przeprowadzane na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Treść powyższego skierowania powinna zawierać:

 
  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  • określenie stanowisk pracy, na którym ma być zatrudniona osoba przyjmowana do pracy lub na które pracownik ma być przeniesiony, przy czym pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa albo więcej stanowisk pracy, w kolejności zgodnej z potrzebami zakładu;
  • określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników szkodliwych dla zdrowia albo warunków uciążliwych i aktualne wyniki badań oraz pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonywanych na tych stanowiskach.

Lekarz, który przeprowadza badanie profilaktyczne ma między innymi możliwość rozszerzenia jego zakresu o dodatkowe badania specjalistyczne i badania dodatkowe.

Tomasz Zwolak, specjalista ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34735 )
Array ( [docId] => 34735 )