Badania profilaktyczne przeprowadzane są na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Treść skierowania powinna zawierać między innymi określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, w przypadku pracowników – wskazanie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, a także informację o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia bądź warunków uciążliwych, a także aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Sporadyczne przebywanie w strefie podwyższonego ryzyka
W skierowaniu na badania profilaktyczne dla kierownika, który nadzoruje pracę pracowników magazynowych (ma swoje biuro, a w magazynie przebywa sporadycznie – nie ma kontaktu z chemią) nie trzeba wpisywać, że jest to praca w strefie podwyższonego ryzyka.
Jeżeli kierownik nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi, to w skierowaniu na badania profilaktyczne nie umieszcza się informacji o narażeniu na czynniki szkodliwe.
Podstawa prawna:
- § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.),
- ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. nr 63, poz. 322 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »