Brak przygotowania do szkolenia to poważny błąd szkoleniowca

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Justyna Kostka
Data: 27-03-2014 r.

Szkoleniowcy coraz częściej krytycznie analizują swoje szkolenia i sposób postępowania na nich, identyfikują słabe punkty i eliminują je na następnych zajęciach. Takie krytyczne podejście pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez prowadzących, którego wyeliminowanie pozwoli podnieść jakość prowadzonych szkoleń, jest brak przygotowania do szkolenia.

Szkolenia należy dokładnie przygotowywać nie tylko wtedy, gdy opracowujemy nowy temat, lecz również przed każdym szkoleniem z tematu, z którym mamy już doświadczenie. Wielu szkoleniowców nie docenia jednak tego etapu. Grupa docelowa nigdy nie jest taka sama: uczestnicy, którzy pracują w tej samej firmie, mają różne doświadczenia, potrzeby i poziom wiedzy. Za każdym razem należy dostosować treści do grupy, a czasami spontanicznie zmienić przebieg ćwiczeń podczas przerwy. Może się bowiem zdarzyć, że grupa ma problem z tematem, który w programie szkolenia nie został zbyt rozbudowany (np. był już wcześniej omawiany na szkoleniu prowadzonym przez inną osobę) i spontanicznie trzeba zmienić to ćwiczenie, aby ten temat dokładniej omówić. Żeby jednak móc to zrobić, musimy być na tę ewentualność przygotowani. Bycie elastycznym podczas szkolenia bhp jest bardzo ważne – jeśli bowiem zignorujemy potrzeby grupy, motywacja uczestników może spaść. Dobre przygotowanie umożliwi nam przeprowadzenie szkolenia w różnych warunkach. Warto przeanalizować sobie również techniczne i organizacyjne aspekty, jak np.:

  • Co zrobię, jeśli liczba uczestników będzie większa niż deklarowana, a dowiem się o tym 5 minut przed szkoleniem?
  • Czego potrzebuję, aby móc dobrze przeprowadzić szkolenie?
  • Co zrobię, jeśli nastąpią techniczne problemy, np. rzutnik lub komputer nie będą działały?
  • Co mogę zrobić, aby móc dobrze przeprowadzić szkolenie w tych warunkach i nie opóźniać rozpoczęcia?
  • Jakich materiałów szkoleniowych potrzebuję (podręczniki, pisaki, puste kartki, wizytówki, długopisy, gry)?
  • Kto jest osobą kontaktową, gdyby pojawiły się problemy techniczne lub nie można było znaleźć miejsca odbywania się szkolenia?
  • Czy mam zapisane w telefonie wszystkie niezbędne numery i zanotowane potrzebne adresy?
  • Czego potrzebuję do ćwiczeń? Jakie środki ochrony i ubranie należy zabrać ze sobą (przy wykonywaniu ćwiczeń w terenie)?
  • Co zrobię, jeśli wszystkie założone w programie tematy i zadania zostaną wykonane, a zostanie nam czas?
 

Dokładne przygotowanie i przemyślenie szkolenia spowoduje, że będziemy postrzegani jako profesjonaliści i zmniejszy to poziom stresu – unikniemy bowiem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Istotne jest również efektywne rozplanowanie czasowe szkolenia: przy jego podsumowaniu musimy wskazać uczestnikom, że wszystkie tematy ujęte w programie zostały przez nas opracowane, a każdy został omówiony w wystarczającym stopniu. Warto również wcześniej wypróbować ćwiczenia. Warto samemu „przetestować” nowe zadania i wykonać je wspólnie ze współpracownikami: obserwować ich reakcje, notować ewentualne problemy i prosić o informację zwrotną. Dzięki temu pojawia się możliwość doszlifowania ćwiczenia, co z kolei dodaje nam pewności podczas przeprowadzania właściwego warsztatu.

Justyna Kostka, pedagog, inspektor bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34522 )
Array ( [docId] => 34522 )