Dwa najczęstsze błędy popełniane podczas szkolenia bhp

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Justyna Kostka
Data: 17-04-2014 r.

Do najczęstszych błędów popełnianych przez szkoleniowców można zaliczyć zwątpienie w swoje umiejętności i złe zrozumienie roli. Istnieją skuteczne metody, żeby pozbyć się tych błędów podczas szkolenia BHP.

Dopuszczenie wewnętrznego krytyka

Wiele osób odczuwa stres i zdenerwowanie przed wystąpieniami publicznymi, a nawet przed małą grupą szkoleniową. Bywa to normalne, odrobina stresu jest nawet niezbędna – mobilizuje bowiem do działania. Co jednak, gdy obudzi się w nas wewnętrzny krytyk, który paraliżuje nasze działania? Przede wszystkim, zabij w sobie tego wewnętrznego krytyka. Nie warto myśleć: Nie dam sobie rady, na pewno wszystko pójdzie źle. Takie nastawienie wpłynie bowiem na jakość wystąpienia. Należy traktować szkolenie jak wyzwanie. Przed wystąpieniem trzeba przećwiczyć je w domu (przed lustrem lub z kamerą), skupić się nie tylko na treściach, ale również swoim głosie, ruchach i gestach.

Szczególnie młodzi szkoleniowcy mają często problem z opanowaniem tych ostatnich elementów – mówią zbyt cicho, niepewnie, bawią się pisakami lub długopisami, gestykulują zbyt przesadnie lub chowają się za biurkiem i prowadzą szkolenie, siedząc (to absolutnie niedopuszczalne!).

Złe rozumienie swojej roli

Ten błąd zdarza się niezwykle często i to nie tylko młodym szkoleniowcom, lecz również tym doświadczonym. Niektóre osoby szkolące źle rozumieją swoją rolę – uważają, że to one są gwiazdami i stoją w centrum. To nieprawda! Bohaterami szkolenia są jego uczestnicy i to oni powinni być na pierwszym planie. Szkoleniowiec ma być tłem, pokierować słuchaczami, zaangażować ich aktywnie. Trener, który dużo mówi i sam odpowiada na pytania, które stawia, nie pozyska sympatii, a wręcz będzie irytować. Jego szkolenie będzie odbierane jako nudne i nieefektywne. Dobry szkoleniowiec przygotuje się tak, aby uczestnicy byli zaangażowani, uczyli się za pomocą różnych metod i sami wyciągali wnioski. Pokieruje nimi i umożliwi rozwój oraz zdobycie nowych umiejętności.

Dobry prowadzący musi posiadać wiele umiejętności i szeroką wiedzę dotyczącą m.in.:

  • uczenia ludzi dorosłych,
  • różnorodnych metod nauczania,
  • posługiwania się metodami aktywującymi uczestników,
  • umiejętności zadawania pytań,
  • planowania czasu,
  • radzenia sobie z konfliktami.

Wszystkie te elementy wymagają treningu. Ważną cechą jest również pokora i otwartość.

Podczas szkolenia bhp nie tylko uczymy innych, ale sami możemy się wiele nauczyć. Niezbędna na szkoleniu jest również umiejętność słuchania i reagowania na wypowiedzi uczestników. Zdanie prowadzącego nie jest na szkoleniu najważniejsze, nie tylko on przecież posiada wiedzę na omawiany temat – każdy ma prawo się wypowiedzieć i zostać (aktywnie) wysłuchanym.

Justyna Kostka, pedagog, inspektor bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34685 )
Array ( [docId] => 34685 )