Prowadzenie szkoleń okresowych przez pracownika służby BHP

Kategoria: Szkolenie BHP
Autor: Mariusz Foremniak
Data: 10-04-2014 r.

Pracownik służby bhp, który będzie prowadził szkolenia okresowe, powinien mieć ukończone aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp.

Wykonując zadania służby bhp i mając ukończone zaocznie studia podyplomowe z bhp można przeprowadzać szkolenie okresowe w swojej lub innej firmie. Kwestię zawarcia dodatkowej umowy zlecenia na przeprowadzenie takiego szkolenia można rozpatrywać na dwa sposoby:

  1. pracownik zatrudniony w służbie bhp u pracodawcy, który zlecił przeprowadzenie takiego szkolenia. Zatem posiada wymagane kwalifikacje do pracy w służbie bhp i może wykonywać zadania pracownika tej służby, które są określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.), czyli m.in. prowadzić szkolenia wstępnie dla pracowników;
  2. pracodawca zdecydował się być organizatorem szkoleń okresowych dla swoich pracowników. Zatem pracodawca ocenił, że pracownik posiada odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia i że z sukcesem przeprowadzi szkolenie okresowe w dziedzinie bhp.

W pierwszym przypadku prowadzenie szkoleń wstępnych (instruktażu ogólnego) należy do obowiązków pracownika służby bhp. Natomiast w drugim prowadzenie szkoleń okresowych nie jest obowiązkiem pracowników służby bhp zatrudnionych u danego pracodawcy. Prowadzenie wówczas takich szkoleń powinno odbywać się za dodatkowym wynagrodzeniem na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Podkreślić jednak należy, że pracownik służby bhp, który będzie prowadził szkolenia okresowe, powinien mieć ukończone aktualne szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp. Warto również ukończyć (nie jest to jednak konieczne) kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 80 godzin.

Mariusz Foremniak, starszy specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34630 )
Array ( [docId] => 34630 )