Pracownik służby bhp nie musi kończyć dodatkowych szkoleń pedagogicznych

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 18-02-2014 r.

Pod pojęciem przygotowania dydaktycznego należy rozumieć ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.

Pracownik służby bhp, który posiada niezbędne wykształcenie do pracy w tej służbie, podczas kształcenia nabywa odpowiednie kwalifikacje i wiedzę z zakresu metod prowadzenia szkoleń bhp z osobami dorosłymi.

Ponadto w trakcie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp przeprowadza się 3 godziny wykładu i 2 godziny ćwiczeń z zakresu nowoczesnych metod prowadzenia szkoleń bhp – zajęcia prowadzone w tej liczbie godzin są wystarczające, by pracownik służby bhp mógł prowadzić szkolenie okresowe dla kadry kierowniczej. Zatem nie ma konieczności kończenia dodatkowych kursów, szkoleń pedagogicznych.

Należy jednak podkreślić, że ocena kwalifikacji, doświadczenia oraz przygotowania wykładowcy do prowadzenia szkoleń z zakresu bhp należy do organizatora szkolenia. Podnoszenie swoich kompetencji, w tym również pedagogicznych, w pracy służby bhp, to obecnie priorytet z uwagi na coraz większe stawiane wymagania pracownikom tej służby.

Mariusz Foremniak, specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33804 )
Array ( [docId] => 33804 )