Pracownik służby bhp nie musi odbywać dodatkowych kursów pedagogicznych

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 06-07-2013 r.

Osoba, która prowadzi szkolenie okresowe bhp dla osób na kierowniczych stanowiskach, w tym z zakresu metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp, nie musi kończyć kursu pedagogicznego dla wykładowców praktycznej nauki zawodu.

Pod pojęciem przygotowania dydaktycznego należy rozumieć, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.

Pracownik służby bhp ma kwalifikacje szkoleniowe

 

Pracownik służby bhp, który ma niezbędne wykształcenie do pracy w tej służbie, podczas kształcenia nabywa odpowiednie kwalifikacje i wiedzę z zakresu metod prowadzenia szkoleń bhp z osobami dorosłymi.

Ponadto w trakcie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp dla pracowników służby bhp przeprowadza się 3 godziny wykładu i 2 godziny ćwiczeń z zakresu nowoczesnych metod prowadzenia szkoleń bhp – zajęcia prowadzone w tej liczbie godzin są wystarczające, by pracownik służby bhp mógł prowadzić szkolenie okresowe dla kadry kierowniczej. Zatem nie ma konieczności kończenia dodatkowych kursów, szkoleń pedagogicznych.

Trzeba jednak podkreślić, że ocena kwalifikacji, doświadczenia oraz przygotowania wykładowcy do prowadzenia szkoleń z zakresu bhp należy do organizatora szkolenia. Nie ukrywam jednak, że podnoszenie swoich kompetencji, w tym również pedagogicznych, w pracy służby bhp, to obecnie priorytet z uwagi na coraz większe wymagania stawiane pracownikom tej służby.

Mariusz Foremniak, specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24317 )
Array ( [docId] => 24317 )