Przepisy wyraźnie wskazują, kto przeprowadza instruktaż stanowiskowy

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 20-09-2013 r.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy instruktaż stanowiskowy bhp przeprowadza osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca. Zarówno osoba kierująca pracownikami jak i pracodawca muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz zostać przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp.

Przepisy zatem jednoznacznie wskazują, kto może przeprowadzać instruktaż stanowiskowy bhp dla pracownika.

Po pierwsze, nie może to być inna osoba kierująca pracownikami niż ta, która nadzoruje konkretne prace wykonywane przez danych pracowników (np. nie może kierownik administracji prowadzić instruktażu dla pracowników produkcji, chyba, że posiada doświadczenie na stanowisku kierownika produkcji).

Po drugie, nie można powierzyć innemu pracownikowi niż kierownikowi lub pracodawcy przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp chociażby z uwagi na fakt, iż pracodawca i osoba kierująca pracownikami odbywają szkolenie okresowe w dziedzinie bhp o innej (bardziej rozbudowanej) tematyce niż pozostali pracownicy zatrudnieni na stanowiskach np. robotniczych lub administracyjno-biurowych, w których w programach szkolenia okresowego bhp nie przewidziano tematyki dotyczącej organizacji i metod szkolenia w zakresie bhp z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24360 )
Array ( [docId] => 24360 )