Konsultacjom w zakresie bhp podlega także ocena ryzyka zawodowego

Kategoria: Warunki pracy
Data: 02-12-2013 r.

Zakres przedmiotowy konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami działań podejmowanych w związku z bhp w danym zakładzie pracy jest szeroki i obejmuje praktycznie wszystkie działania podejmowane w tym zakresie. Takim konsultacjom podlega także ocena ryzyka zawodowego.

Pracodawca jest zobowiązany do konsultowania wszystkich zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, dotyczących wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji i preparatów chemicznych, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie zdrowia lub życia pracowników, które w jakikolwiek sposób mogłyby negatywnie wpływać na stan bhp w firmie.

 

Pracownicy lub ich przedstawiciele mają prawo wyrażania w ramach konsultacji negatywnych opinii co do charakteru i sposobu wprowadzanych zmian, zwłaszcza jeżeli będą one wpływać na podwyższenie zagrożenia wypadkowego lub w inny sposób szkodzić zdrowiu pracowników.

Ocena ryzyka zawodowego

Pracodawca konsultuje także kwestie oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac i informowania pracowników o tym ryzyku.

Pracownicy lub ich przedstawiciele są uprawnieni do opiniowania, czy ocena ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy jest wyczerpująca i czy pracodawca podjął bądź spowodował podjęcie wystarczających środków eliminujących to ryzyko.

Opiniowaniu ze strony pracowników i ich przedstawicieli podlega również skuteczność oraz prawidłowość sposobu informowania pracowników o występującym na danych stanowiskach pracy ryzyku zawodowym.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze

W ramach konsultacji pracownicy lub ich przedstawiciele opiniują, czy dostarczane środki ochrony indywidualnej spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności. Ponadto mają prawo wyrażania opinii, czy dostarczane pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze odpowiadają wymaganiom określonym w odpowiednich Polskich Normach.

Konsultacjom podlega również określenie rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na poszczególnych stanowiskach pracy jest obowiązkowe, a także przewidywanych okresów użytkowania odzieży i obuwia roboczego z uwzględnieniem ich jakości oraz funkcjonalności.

Pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami powinien również ustalić stanowiska pracy, na których za zgodą pracowników dopuszcza się używanie przez nich własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania bhp.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33119 )
Array ( [docId] => 33119 )