Na budowie nie powinno się używać rozgałęźników elektrycznych

Kategoria: Warunki pracy
Data: 11-10-2013 r.

Instalacje i urządzenia elektryczne na budowie powinny być wykonane, utrzymane i eksploatowane w taki sposób, aby nie narażały pracowników na porażenie prądem. Z tego względu używanie podczas tego typu prac rozgałęźników elektrycznych, tzw. złodziejek, jest niewskazane.

Warunki środowiskowe i warunki pracy występujące na budowie generują zwiększone ryzyko porażenie prądem. Prace często prowadzone są na otwartej przestrzeni, a czynniki takie jak opady deszczu, większa wilgotność czy prowadzenie różnego rodzaju robót w tym samym czasie, zwiększają zagrożenie uszkodzenia urządzeń i instalacji elektrycznych eksploatowanych na budowie.

 

Warto pamiętać, że w myśl rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, instalacje i urządzenia elektryczne na budowie nie mogą narażać pracowników na porażenie prądem elektrycznym, przepięcia atmosferyczne czy szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych. Nie mogą też stanowić zagrożenia pożarowego, wybuchowego ani powodować innych szkodliwych dla pracownika skutków.

Używane na budowie narzędzia ręczne muszą mieć odpowiednią klasę ochronności. Urządzenia klasy I wyposażone są w zaciski połączenia ochronnego (bolce), które zapewniają ochronę w przypadku uszkodzenia spowodowanego samoczynnym wyłączeniem zasilania.

Rozgałęźniki elektryczne, czyli tzw. złodziejki, takiej ochrony nie zapewniają i z tego względu nie powinno się z nich korzystać ani na budowie, ani podczas prowadzenia prac remontowych. Zamiast rozgałęźników tego typu należy korzystać z rozdzielnicy budowlanej, do której można podłączać kolejne urządzenia elektryczne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24427 )
Array ( [docId] => 24427 )