Węże spawalnicze należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi

Kategoria: Warunki pracy
Data: 11-10-2013 r.

Przepisy bhp nie zabraniają przenoszenia butli do spawania powyżej poziomu 0m na rusztowaniach wykonanych z krat wema. Przetransportowanie jej na wyższy poziom jest lepszym rozwiązaniem, niż przeciąganie węży spawalniczych pomiędzy oczkami krat, ponieważ może to spowodować uszkodzenie przewodu.

W myśl rozporządzenia w sprawie bhp przy pracach spawalniczych, minimalna długość węży spawalniczych powinna wynosić co najmniej 5 m, a maksymalna, mierzona od punktu pomiaru ciśnienia do punktu odbioru gazu (palnika), nie powinna przekraczać 20 m. W razie potrzeby zastosowania dłuższych węży ciśnienie zasilania powinno być skorygowane o spadki ciśnienia występujące w wężu.

Takie regulacje oznaczają, że nie zawsze możliwe jest pozostawienie butli na ziemi i przeciągnięcie przewodów na poziom, na którym wykonywane są prace spawalnicze. Dodatkowo trzeba też zwrócić uwagę na to, że przewody (węże ciśnieniowe) należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi – a przeciąganie ich między oczkami krat wema może doprowadzić do takich właśnie uszkodzeń.

Dlatego w przypadku prac spawalniczych prowadzonych na wysokości, lepszym rozwiązaniem jest przetransportowanie butli do spawania na żądany poziom. Pozostanie to w zgodzie z przepisami bhp, pod warunkiem zastosowania się do wytycznych dotyczących poprawnego transportu i ustawienia butli. Należy pamiętać o tym, że butle powinny być ustawiane w pozycji pionowej (lub możliwie zbliżonej do pionowej), zaworem do góry. Konieczne jest też zabezpieczenie ich przed przewróceniem się.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24426 )
Array ( [docId] => 24426 )