Nie każdy wykona prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej

Kategoria: Warunki pracy
Data: 21-11-2013 r.

Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej wtedy, gdy zostaną spełnione jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy. A po drugie, gdy stwarza zagrożenie dla innych osób.

Od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej nie mogą powstrzymać się pracownicy, których obowiązki polegają na ratowaniu życia ludzkiego lub mienia.

Powstrzymanie się pracownika od wykonywania pracy dopuszczalne jest tylko po uprzednim zawiadomieniu o tym przełożonego. Przepisy nie wymagają, aby zawiadomienie przełożonego przez pracownika o powstrzymaniu się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej musiało być poczynione w określony sposób. Może ono zostać dokonane na przykład na piśmie.

Ewentualne sytuacje sporne między pracodawcą a pracownikiem, w związku z powstrzymaniem się od pracy ze względu na zły stan psychofizyczny, rozstrzygane są w sądzie. Rozstrzygając takie sprawy, sąd rozpatruje indywidualnie każdy przypadek. Bierze wtedy między innymi pod uwagę, czy pracownik przed podjęciem decyzji o powstrzymaniu się od pracy ze względu na swoją sprawność psychofizyczną rozważył, czy nie dysponuje innymi środkami pozwalającymi zmniejszyć lub usunąć jej zły stan.

Sytuacja taka może dotyczyć na przykład złej sprawności psychofizycznej w związku ze stresem lub kłopotami rodzinnymi. Nigdy zaś związanej na przykład z odurzeniem alkoholowym lub po zażyciu narkotyków.

Pracownik powstrzymujący się od pracy ze względu na zły stan psychofizyczny nie ponosi konsekwencji w związku z powstrzymaniem się od pracy. Może jednak, w pewnych przypadkach (np. upojenia alkoholowego, zażycia środków odurzających), ponieść konsekwencje służbowe (dyscyplinarne) wcześniejszego doprowadzenia do powstania niewłaściwego stanu zdrowia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24444 )
Array ( [docId] => 24444 )