Ochrona pracowników zimą

Kategoria: Warunki pracy
Data: 12-12-2012 r.

Osoby pracujące na wolnym powietrzu powinny mieć w sezonie zimowym zapewnione odpowiednie warunki pracy. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania pracujących w warunkach ekspozycji na zimno.

Aby uchronić się przed chorobą należy pamiętać by:

  • Nosić wielowarstwową odzież. Warstwy zatrzymują ciepłe powietrze i pomagają zachować ciepło. Odzież powinna być luźna tak by nie ściskać ciała. Zewnętrzna warstwa powinna chronić od wiatru i być odporna na wilgoć.
  • Nosić nakrycie głowy (czapka, a jeżeli wymagany jest hełm ochronny to razem z ocieplaczem twarzy). Utrata ciepła przez nieosłoniętą głowę stanowić może nawet do 50% ogólnej utraty ciepła.
  • Chronić ręce. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe należy nosić rękawice z jednym palcem zamiast rękawic z pięcioma palcami. Dobrze jest mieć zapasową parę rękawic na zmianę, gdy te noszone przemokną.
  • Chronić stopy. Buty zimowe powinny być ocieplane, wykonane z materiału nieprzemakalnego i umożliwiającego przepływ powietrza z podeszwą zapobiegającą ślizganiu się. Obuwie nie może być ciasne.
  • Stosować ochrony przed wiatrem (np. specjalne zadaszenia, namioty), w szczególności przy pracach na otwartej przestrzeni. Prace powinny być tak zaplanowane, aby te wykonywane na otwartej przestrzeni były wykonywane w cieplejsze dni lub w cieplejszej porze dnia.
  • Regulować tempo prac wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Chodzi o zapobieganie zmęczeniu, które przyczynia się do hipotermii. Nie należy dopuszczać do pocenia się albo przez zmniejszenie tempa pracy albo zdjęcie lub rozluźnienie części odzieży. Po skończonej ciężkiej pracy należy wrócić do pierwotnego ubioru.

  • Przerwy w pracy należy spędzać w ogrzanych pomieszczeniach. Częstotliwość przerw powinna być tym większa im temperatura jest niższa, a wiatr silniejszy. Po wejściu do ogrzanego pomieszczenia należy zdjąć wierzchnią odzież.
  • Pić dużo ciepłych napojów. Nawodnienie organizmu jest korzystne dla funkcjonowania układu krążenia. Uwaga: Napoje zawierające kofeinę i alkohol nie są wskazane ponieważ powodują skierowanie większej ilości krwi do skóry co przyczynia się do ochłodzenia krwi i w rezultacie obniżenie temperatury ciała.
  • W miarę możliwości osłonić materiałem izolującym metalowe uchwyty i poręcze.
  • Narzędzia używane w niskich temperaturach powinny być tak skonstruowane by można było posługiwać się nimi w rękawicach z jednym palcem. Dobrze jest jeżeli mają izolujące nasadki.
  • Kontrolować temperaturę i prędkość wiatru i odpowiednio planować prace, ich intensywność i odpowiednio dostosowywać częstotliwość przerw.
  • Szkolić - podczas szkolenia wstępnego bhp, instruktażu stanowiskowego i szkoleń okresowych bhp należy pracowników narażonym na pracę w zimnym mikroklimacie przedstawiać objawy hipotermii i sposoby jej zapobiegania.

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24338 )
Array ( [docId] => 24338 )