Odzież robocza taka sama dla praktykanta jak dla pracownika

Kategoria: Warunki pracy
Data: 18-07-2013 r.

Pracodawca (podmiot przyjmujący na praktykę) ma obowiązek zapewnić praktykantowi takie same warunki bezpiecznego i higienicznego wykonywania prac jak pracownikom zakładu, między innymi przez dostarczenie praktykantowi odzieży roboczej (a także rękawic, obuwia roboczego i nakrycia głowy).

Praktykant powinien być również wyposażony w środki ochrony indywidualnej, w takim zakresie, jaki wynika z rodzaju czynności i warunków środowiska pracy w miejscu wykonywania prac w ramach praktyki. Dodatkowo pracodawca musi przeszkolić praktykanta w zakresie bhp, czyli przeprowadzić instruktaż ogólny i stanowiskowy.

 

Zasada dostarczenia odzieży roboczej wynika z obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków odbywania praktyki zawodowej, a odzież robocza chroni nie tylko odzież własną praktykanta, ale również stosowanie jej może być konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast, jeżeli w zakładzie pracownik gospodarczy nie otrzymuje odzieży roboczej, gdyż wykonuje pracę niepowodującą brudzenia odzieży własnej i nie ma konkretnych wymagań bhp (czy innych) to wówczas praktykantowi, wykonującemu podobne prace, taka odzież nie przysługuje.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24369 )
Array ( [docId] => 24369 )