Pierwsza pomoc przy zatruciach oddechowych

Kategoria: Warunki pracy
Data: 05-01-2014 r.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia drogą oddechową polega na zapewnieniu opieki osobie zatrutej. Poszkodowanych, którzy stracili przytomność i (lub) mają zaburzenia oddychania, należy niezwłocznie usunąć ze strefy zagrożenia i dopiero wtedy podjąć bezpośrednie czynności w celu ratowania zatrutego.

Zatrucie nagłe drogą oddechową zagraża również bezpośrednio ratownikowi. Nie należy podejmować złożonych działań ratowniczych w miejscu wypadku, jeżeli powietrze jest skażone substancją chemiczną, wykazującą gwałtowne i trujące działanie na człowieka. W pierwszym rzędzie trzeba ewakuować wszystkie zagrożone osoby.

O ile to możliwe, podczas ewakuacji poszkodowani i ratujący powinni założyć indywidualne środki ochrony przeciwchemicznej (np. maskę przeciwgazową, kombinezon gazoszczelny, ewakuacyjny aparat oddechowy). Jeżeli jest tylko jeden komplet takich środków, to powinien używać go ratownik, gdyż w przeciwnym razie nie będzie w stanie udzielić skutecznej i szybkiej pomocy ofierze zdarzenia.

Miejsca narażone na emisję tlenku węgla

W miejscach narażonych na emisję tlenku węgla (piece gazowe, węglowe) niezbędny jest stałe nadzorowanie osób tam pracujących lub przebywających. Często pierwszym objawem zatrucia tlenkiem węgla, który jest niewidoczny i bezwonny, może być osłabienie siły mięśniowej z szybką następującą utratą świadomości – poszkodowani nie będą wówczas w stanie wezwać pomocy.

Rozpuszczalniki do farb i lakierów

Niebezpieczną grupę trucizn wziewnych stanowią rozpuszczalniki do farb i lakierów, które są między innymi neurotoksyczne, czyli mogą powodować:

  • pobudzenie lub senność,
  • zawroty i bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia i koordynacji ruchowej przypominające działanie alkoholu.
Pierwsze objawy zatrucia rozpuszczalnikami do farb i lakierów mogą być nietypowe i występować ze znacznym opóźnieniem.

Nawet krótkie, kilkugodzinne malowanie popularnymi emaliami ftalowymi w pomieszczeniu zamkniętym może prowadzić do ciężkiego zatrucia przez wdychanie par rozpuszczalnika emalii. Zabezpieczenie dróg oddechowych całkowicie nie eliminuje zagrożenia, pozostaje wchłanianie przezskórne. Objawy zatrucia mogą pojawić się z kilkugodzinnym opóźnieniem, na przykład po spożyciu posiłku.

Agnieszka Świeboda


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33131 )
Array ( [docId] => 33131 )