Sposób urządzenia szatni zależy m.in. od warunków pracy

Kategoria: Warunki pracy
Data: 16-12-2013 r.

Rodzaje wymaganych szatni i sposób ich urządzenia są zależne od do rodzaju prac, stopnia narażenia pracowników na zabrudzenie ciała i zanieczyszczenia ich odzieży, kontaktu z substancjami szkodliwymi, trującymi lub materiałami zakaźnymi a także od warunków środowiska pracy (np. prace na otwartej przestrzeni), jak również od liczby pracowników i ich płci a także stopnia niepełnosprawności.

Wymagania dla szatni pracowników są uwarunkowane m.in. tym, czy pracownicy wykonują prace w pomieszczeniach zamkniętych czy na otwartej przestrzeni, w mikroklimacie wilgotnym (deszcz, śnieg), gorącym (lato), czy zimnym (okres jesienno-zimowy), z narażeniem na intensywne brudzenie (np. pył drzewny), czy też w kontakcie ze szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami.

 
Przechowywanie, w tym samym przedziale szafki, raz odzieży roboczej (i środków ochrony indywidualnej) a raz odzieży własnej jest niedopuszczalne.
Szatnia powinna być zorganizowana z szafkami oddzielnymi dla odzieży roboczej i własnej albo z szafkami mającymi wiele przedziałów:
  • przedział dla każdego pracownika,
  • przedział na odzież własną i
  • przedział na odzież roboczą.

Jeżeli będą szafki czterodzielne – to skorzysta z takiego zestawu tylko 2 pracowników. Wyliczenie liczby szafek potrzebnych dla konkretnej liczby pracowników nie powinno stanowić problemu.

Szatnia w pewnych przypadkach (np. tartak) powinna mieć również zaplecze do suszenia, czy też odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej.

Jakie rozwiązanie zostanie przyjęte zależy od ilości miejsca w szatni, od możliwości finansowych firmy, no i od decyzji pracodawcy. Sposób rozwiązania problemu powinien być skonsultowany z przedstawicielem pracowników.



Podstawa prawna:
rozdział 2 załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).



Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33125 )
Array ( [docId] => 33125 )