Strefy do palenia papierosów i e-papierosów muszą być oddzielone

Kategoria: Warunki pracy
Data: 28-10-2013 r.

E-papierosy nie są wyrobami tytoniowymi i nie traktuje się ich jako zwykłego papierosa. Dlatego wydany przez pracodawcę zakaz palenia w budynkach zakładu pracy oprócz papierosów tradycyjnych dotyczy również e-papierosów tylko w sytuacji, jeśli jest to jednoznacznie sprecyzowane w regulaminie pracy.

Jeżeli zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy został wydany przez pracodawcę przed pojawieniem się na rynku e-papierosów, będzie on dotyczył tylko osób palących papierosy tradycyjne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca dokonał w tym zakresie stosownych zmian w regulaminie pracy.

Zakaz palenia e-papierosów

Warto jednak pamiętać, że wprowadzając zakaz palenia e-papierosów, należy też określić jednoznacznie, gdzie będzie on obowiązywać, a także wyznaczyć specjalne strefy, w których palenie będzie dozwolone. Bardzo ważne jest, by wyznaczyć dwa oddzielne miejsca – jedno dla tych, którzy palą tradycyjne papierosy, drugie dla osób korzystających z e-papierosów. Przy ich planowaniu należy pamiętać, że miejsca te muszą być oddzielone od siebie w taki sposób, aby palacze e-papierosów nie byli narażeni na dym tytoniowy.

Przykładowy zapis o zakazie palenia e-papierosów


Przykładowy zapis w regulaminie pracy, który w sposób jednoznaczny będzie regulował tę kwestię, może być sformułowany następująco: „we wszystkich pomieszczeniach pracy na terenie firmy, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, obowiązuje zakaz palenia papierosów i e-papierosów".Mariusz Foremniak
, starszy specjalista ds. BHP, wykładowca podstaw prawa pracy
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24434 )
Array ( [docId] => 24434 )