Nawet zderzenie pracownika z drzwiami kuchennymi jest wypadkiem przy pracy

Data: 13-07-2015 r.

Za wypadek przy pracy można uznać uderzenie się drzwiami kuchennymi w czoło, gdy skutkiem tego uderzenia było niewielkie rozcięcie. Pracownik wchodził do firmowej kuchni w celu zjedzenia obiadu.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć (wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione jednocześnie), które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych (podejmowanych nie tylko w miejscu wykonywania pracy, lecz również poza takimi miejscami);

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Przesłanka nagłości zdarzenia oznacza, co do zasady, krótkie, momentalne, jednorazowe lub gwałtowne zdarzenie zaistniałe w powiązaniu z co najmniej jedną przyczyną zewnętrzną. Przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy stanowi oddziałujący z zewnątrz na organizm pracownika czynnik, który w normalnym przebiegu wydarzeń, w konkretnej sytuacji faktycznej nie powinien wystąpić, a który jednak wystąpił i wywołał uszczerbek na zdrowiu pracownika lub w istotny sposób przyczynił się do jego powstania.

Związek z pracą zachodzi, gdy wypadek zdarzył się podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych (podejmowanych nie tylko w miejscu wykonywania pracy, lecz również poza takimi miejscami). Związku z pracą nie przerywają przerwy w pracy powodowane względami bytowymi (np. przemieszczanie się do stołówki zakładowej), fizjologicznymi ani organizacyjnymi wynikającymi z procesu pracy.

Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

No nie wiem, ale ja bym się z tym jednak nie zgodził... Czy w tym przypadku zadziałał czynnik zewnętrzny?! Nagle otwarcie drzwi?! No to w takim przypadku pracodawca powinien nakazać demontażu wszystkich drzwi ponieważ pracownik doznał uszczerbku w wyniku otwarcia drzwi. Czy pracownik wiedział gdzie są drzwi? Czy pracownik wiedział w którą stronę się otwierają drzwi? Należało zachować szczególną ostrożność przez pracownika co prawdopodobnie jest wpisane w ORZ.

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37550 )
Array ( [docId] => 37550 )