Środki na dofinansowanie rozwoju technologii - w kwocie 250 mln zł - mają pochodzić z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Identyczna suma zostanie przekazana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a kolejne 500 mln zł trafi bezpośrednio od firm i organizacji przemysłowych, które są zainteresowane wynikami badań i ich wdrożeniem w gospodarce.
Prace badawcze nad złożami gazu łupkowego w Polsce planowane są przede wszystkim w pasie od wybrzeża Bałtyku, przez centralną Polskę i tereny aż do Lubelszczyzny (tutaj wykonano już m.in. wstępne odwierty, które mają potwierdzić wielkość złóż i tym samym opłacalność ich wydobycia).
Gaz z łupków to poważna alternatywa dla wydobycia i produkcji tradycyjnego gazu ziemnego. Ta metoda cechuje się jednak wyższymi kosztami i zdecydowanie bardziej skomplikowaną technologią pozyskiwania surowca.
Do produkcji gazu łupkowego niezbędne jest wykonanie w ziemi odpowiedniej liczby pionowych odwiertów (na głębokość kilku kilometrów), od których odchodzą poziome odgałęzienia. System służy wpompowaniu substancji czynnych, które wyzwalają w skałach odpowiednią reakcję chemiczną i w ten sposób wyzwalają gaz łupkowy.